Nawet osoby chore powinny być aktywne fizycznie. W przypadku tych osób rodzaj aktywności powinien być jednak dostosowany do rodzaju schorzenia. W przypadku osób ze schorzeniami kręgosłupa wskazane jest pływanie oraz ćwiczenia na mięśnie grzbietu.
Z kolei osoby ze schorzeniami układu krążenia nie powinny wybierać ćwiczeń wymagających dużego wysiłku. Najlepszą formą aktywności w przypadku tych osób jest nieskomplikowana gimnastyka i energiczny spacer na świeżym powietrzu. W przypadku chorób stawów można wybrać aqua aerobic i nordic walking. W przypadku chorób stawów nie zaleca się uprawiania joggingu. Niezależnie od rodzaju schorzenia, każde ćwiczenia poprzedzamy rozgrzewką, przed rozpoczęciem ćwiczeń zjadamy posiłek. Im regularniej ćwiczymy tym lepiej. Każdy trening powinien trwać przynajmniej pół godziny. Najlepiej jest ćwiczyć co drugi dzień.
Codziennie możemy wykonywać jedynie proste ćwiczenia rozciągające, czyli skłony, krążenie ramion i skręty tułowia. Ćwiczenia te można wykonywać przy otwartym oknie.
Podobne artykuły
Czy istnieje uniwersalna, najlepsza aktywność fizyczna?
O czym należy pamiętać rozpoczynając aktywność fizyczną?
Aktywność fizyczna – sposób na długie i zdrowe życie